... moje sudoku online:

Hra Sudoku

Čo je hra Sudoku?

Sudoku je zaujímavá hra, ktorá je náročná na logické myšlenie řiešiteľa. Názov vznikol z japonského "dži wa dokušin ni kagiru," ale jej pôvod nieje japonský. Hra bola známa v osemdesiatych rokoch 20. storočia pod názvom "Number Place" ("Umiestni čísla") v americkom magazínu o hlavolamoch. Japonci si ju rýchlo obľúbili a až v roku 2005 začali ocenovať jej krásu a zdánlivú jednoduchosť Európania. Dnes je sudoku jedna z najznámejších a najfrekventovanejších príloh rôznych deníkov a magazínov.

Aký je princip hry Sudoku?

Je zadaná tabulka o deviatich stľpcoch a deviatich riadkoch s niekolikými doplnenými jednocifernými číslami.

Hra Sudoku

Čo je cielom v hre Sudoku?

Vaším cielom je pokial možno v čo nejkratšom čase

doplniť tabulku Sudoku o zbývajúce čísla 1 až 9 tak, aby sa žiadne číslo v žiadnom riadku, stĺpci, tučne vyznačenom 3x3 štvorci neopakovalo.

To znamená, že v každom riadku, stĺpci, a v každom z deviatich 3x3 štvorcoch musí byť práve čísla 1-9 (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9).
Počet dopredu zadaných políčok
Aby mala hra sudoku iba jedno riešenie, musí byť zadaných minimálne 17 čísel. Žiadne sudoku s jedným riešením a 16 honotami není známe. Na druhú stranu fakt, že hlavolam má predvyplnených 17 políčok neznamená, že musí byť tažší ako iné sudoku s viacerými dopredu zadanými číslami. Ako príklad môžeme použiť 2 havolamy s 64 neznámymi políčkami: prvé sudoku patrí medzi jedno z najľahčích, zatiaľčo druhé zadanie nieje možné vylúštit logicky a vyžaduje náhodné zkúšanie niektorých hodnot.

Pravidla hry Sudoku

Dovolené pomôcky sú papier, tužka a pripravené mozkové závity. Pri hre ste odkázaný iba na vlastné logické myšlenie. Je zakázané v priebehu luštenia konzultovať řiešenie s dalšiou osobou.
Kde si môžem Sudoku zahrát?
Sudoku si môžete zahrať priamo tu - online!
mojesudoku.sk: moje sudoku online | mapa stránok
česky | magyar | polski | auf deutsch | v slovenščini |
© Marek Čierny, 2007-2023
TOPlist